Naše káča

18. března 2007 v 0:15 | Martin Maryška |  O tomto blogu
"Z tisíců lidí, kteří si jako děti hráli s káčou (anglicky spinning top), dokáže jen málokterý na tuto otázku správně odpovědět. Opravdu, jak vysvětlit, že rejdící káča, postavená svisle nebo dokonce i šikmo, se proti všemu očekávání nepřekotí? Jaká síla ji udržuje v této zdánlivě vratké poloze? Což na ni tíže nepůsobí?

Podstata tohoto vysvětlení souvisí přímo se zákonem setrvačnosti. Každá částice káči se pohybuje po kružnici v rovině kolmé k rotační ose. Podle zákona setrvačnosti se každá částice snaží opustit kruhovou dráhu ve směru tečny k této kružnici. Ale každá tečna leží ve stejné rovině jako sama kružnice, a proto má každá částice snahu zůstat stále v rovině kolmé k rotační ose. Z toho vyplývá, že všechny roviny v káče, jež jsou kolmé na osu rotace, se snaží zachovat svou polohu v prostoru, a stejně tak se snaží udržet svůj směr i kolmice společná všem těmto rovinám, tj. sama osa rotace.
Této vlastnosti se hojně využívá v současné technice. Různé gyroskopické přístroje (založené na principu káči), jako gyroskopické kompasy, stabilizátory aj., se dnes montují do moderních letadel, tanků a lodí. Rotace také zajišťuje stabilitu střel za letu, a stejně tak jí může být použito k stabilizování letu umělých družic a kosmických raket. Tak lze tedy prakticky využít zdánlivě jednoduché hračky." (Citováno z http://www.quido.cz/fyzika/44fyzika.htm.)
Této vlastnosti využijeme i my. Pro nás představuje tato zdánlivě primitivní dětská hračka paradoxní svět, který je v kupředném pohybu - a přece pohybu, který se stále a znova opakuje. Svět, jehož osud visí na vlásku, jako káča balancuje na hrotu - a přece se točí. Svět, který je barevný a pestrý, až se všechny barvy slévají v jednu globální - takový je i svět umění, kultury. My manažeři víme, že nestačí na tu naši káču něco hezkého namalovat, ale že se musí taky pěkně roztočit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chápete souvislost mezi káčou, kulturou a managementem??

Ano. Chápu. 73.7% (14)
Ne. Takový příměr je to úplně mimo. 0% (0)
Tuším, co tím chtěl básník říci. 26.3% (5)

Komentáře

1 Jana Jana | 10. dubna 2007 v 23:51 | Reagovat

Martine, zajímavá metafora, ale bez vysvětlení bych na souvislosti nepřišla. V logu se mi moc líbí. Snad ji ještě nějak zapojíme.Jana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz