Pražské Quadriennale 2007

26. dubna 2007 v 0:43 | ibis |  Tipy & výzvy
Řeknete si, že by mělo Pražské Quadriennale zajímat nejpíše především jevištní technology a scénografy, ale i pro manažery je to velice vhodná příležitost pro získání zkušeností a navazání zahraničních kontaktů, když opomenu snahu zajímat se o sledování nalézání nových forem moderního divadla. Vzhledem k celému "světovému" programu PQ - pro tvorbu současných divadelníků účast téměř nezbytností... www.pq.cz

Cena jednodenních vstupenek do Průmyslového paláce bude 120 Kč, pro studenty platí 50% sleva. Zájemci mohou využít i desetidenní akreditaci v hodnotě 600 Kč. V tomto případě je nutné se registrovat nejpozději do 31. května na http://www.pq.cz/cs/registracea.html.

11. ročník Pražského Quadriennale

je rozdělen do tří základních výstavních linií: Sekce národních expozic, Studentské sekce Scenofest a Sekce architektury a technologie, dále doprovodného programu v Průmyslovém paláci a projektu Praga Theatralis, který zahrnuje všechny akce a programy v pražských ulicích a divadlech.
Během deseti dnů, po které se Quadriennale koná, se návštěvníci seznámí s aktuální divadelní tvorbou ze všech koutů světa. V letošním roce se do výstavních části PQ přihlásilo rekordní počet 58 zemí. Nečekanou odezvu vzbudila i sekce Scenofest, do jejíchž workshopů se jen dosud přihlásilo 1500 studentů a začínajících divadelníků z celého světa, mnoho dalších se zúčastní ostatních částí Scenofestu. V letošním roce očekávají pořadatelé PQ účast 5 000 akreditovaných divadelních profesionálů a studentů z celého světa.

Pár jmen, které by bylo užitečné si zapamatovat

Funkci generálního komisaře PQ zastává americký teatrolog a pedagog Arnold Aronson, profesor Columbia University School of the Arts v New Yorku. Je to poprvé, kdy byla tato významná úloha svěřena někomu ze zahraničních odborníků. Arnold Aronson však s Pražským Quadriennale spolupracuje řadu let - v roce 1995 byl kurátorem americké expozice na PQ a v letech 1991 a 1999 předsedal jeho mezinárodní porotě. V roce 2003 se zúčastnil projektu Srdce PQ.
Autorem výtvarného konceptu Pražského Quadriennale 2007 je progresivní sochař a designér Krištof Kintera. Jako jeden z mála příslušníků generace umělců narozených v 70. letech pronikl do prestižních zahraničních galerií a výstavních síní. Jeho práce nechybějí v Museum of Fine Arts a Fogg Art Museum v Bostonu, Rubell Family Art Collection v Miami, pražské Národní galerii, v Galerii hl. m. Prahy či v Museum der Moderne v Salcburku a celé řadě soukromých sbírek.
Pražské Quadriennale se v české metropoli koná od roku 1967, v letošním roce tedy oslaví 40 let od svého prvního ročníku. Dosavadních deseti ročníků PQ se účastnili nejvýznamnější světoví scénografové; v Praze vystavovali například Tadeusz Kantor, David Borovskij, Ralph Koltai, Luciano Damiani, Ming Cho Lee či Achim Freyer.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz