Květen 2007

Jak na diplomku... (aktualizováno)

29. května 2007 v 12:53 | Red. |  Studium a výuka na ADM
Jak na obhajobu diplomky... Zajímavé rady najdete zde (stránky dr. Marka Pichy). Ačkoli se týkají diplomek obhajovaných na FF MU, je model víceméně převoditelný i na obhajoby na DIFA JAMU. Doporučuji však určitě zkrátit časy.
Masarykova univerzita v Brně na začátku září 2006 rozběhla e-learningový portál Elportál. Za pozornost stojí například Kurz práce s informacemi, který má studentům pomoci s akademickými disciplínami, jak efektivně číst odborné texty, jak si správně zvolit téma práce, jak správně psát seminární práce a diplomové práce, jak správně citovat a další.
Plné verze interaktivních prezentací jsou bohužel dostupné jen studentům MU, můžete si ale stáhnout doprovodné textové metariály. Náš tip pro ty, kteří jdou ke státnicím až v září: Máte-li výčitky, že jste ještě nezačali psát, a vůbec se vám do toho nechce, sedněte k počítači a začněte prostě psát, žádný podobný kurz za vás práci nenapíše. Odkaz: Kurz práce s informacemi.

Lesk a bída projektu aneb Co to je projekt

29. května 2007 v 10:59 | Martin Maryška |  Management & marketing
"Režiséři už dávno přestali režírovat inscenace či filmy, muzikanti natáčet desky, dramatici přestali dělat něco tak banálního, jako psát hry, spisovatelé přestali psát knihy, vědci studie, organizítoři organizovat festivaly a kurátoři výstavy - ti všichni místo toho připravují projekty. (Just, V. Slovník floskulí. Praha: Academia, 2003, s. 133)"
Všichni včetně domácích kutilů děláme projekty! Jde však skutečně o projekty? Můžeme například produkce inscenací v Martě hrdě nazývat projekty? Nebude ztrátou času pozastavit se na chvíli nad tím, co výrazem projekt míní projektové řízení. Pak si uvědomíme, že jde o poměrně přesně vymezený manažerský jev, který má jen málo společného s jazykovou bublinou, pod kterou si každý představí, co chce, či lépe - nepředstaví si už nic.

Premiéra Ateliéru klaunské scénické a filmové tvorby

18. května 2007 v 2:01 | ibis |  Tipy & výzvy
Pozvánka na premiéru! Studio Marta ve spolupráci s o.s. Divadlem Alfred Absolventská inscenace Ateliéru klaunské scénické a filmové tvorby DIFA JAMU. Výjimečné uvedení v Praze! Sobota 26. 5. 2007 v 19:30 hod Divadlo Alfred ve dvoře, Františka Křížka 36.

Jiří Srstka: Autorské právo v divadle

15. května 2007 v 8:02 | Red. |  Bibliotéka & internetové tipy
První z řady edice akademických prací, věnovaná aplikaci autorského práva na užití autorských děl v divadelním představení a vším, co s tímto užitím souvisí. Práce je uvozena dvěma obecnými kapitolami, a to kapitolou "Několik právních poznámek k základním rysům autorského práva" a kapitolou "Pedagogické aspekty výkladu autorského práva". Následující kapitoly již sumarizují konkrétní problematiku autorského práva v divadle (licencování dramatického textu, výtvarná díla, scénická hudba, hudebně dramatická díla, zvukově obrazový záznam, smlouvy ad.).

Culture & Management Club

9. května 2007 v 0:13 | Red |  Spolek Kultura & Management
Mission Statement
"To Culture With Love. Management"- We are aware of the synergy symbiosis of Culture and Management, of Art and Business. Management with a rational and respectful sympathy helps culture thrive. The Culture & Management Club's philosophy is consciously separating a sphere of art from a sphere of management, business and money, but still looking for ways to enrich both culture and management. There is a focus on unity as opposed to conflicts between culture and management.

Goals
Culture & Management Club (Spolek Kultura & Management, o. s.") is a non-government, non-profit corporation by law residing in the city of Brno in the Czech Republic dedicated to these general goals:
 • Contributing to the development of culture management and establishing it as a vital profession in the Czech Republic.
 • Creating an open-minded environment, and a platform where experience and knowledge can be shared among culture management students and scholars at Czech universities, at similar majors abroad, among managers, administrators etc., professionals or non-professionals, in the field of culture in the public sector and creative industry.
 • Promoting the professional growth of our members.
Acitivities
 • informative campaigns on culture management issues
 • educational activities, such as organizing conferences, meetings, talks, and seminars
 • publication activities
 • art projects and events production and consultations
Our proficiency is guaranteed by the academic background of Janacek Academy of Music and Performing Arts in Brno, Czech Republic.

Our Projects

Kultura-management.cz
There is no Czech periodical journal pertaining to culture management topics. By means of the very first pioneering internet magazine in the Czech Republic, we pursue these aims:
 • to maintain the academic standards of majors in Theatre and Music Management at the Janacek Academy of Music and Performing Arts in Brno
 • to provoke a discussion on forms of culture management education at the Czech universities and to launch research in this area
 • to create a base for knowledge and experience sharing,
 • to contribute to defining cultural managers' profession, and setting the content and body of cultural management
 • to promote communication with artists on related issues
Workshop On Organizing in Non-Professional Theatre 2008
On the occasion of VI. Festival of Non-professional Theatre HOBBLIK & MUMRAJ! in Hodonin, South Moravia, Culture & Management Club runs the very first educational meeting relating to management and organization in non-professional theatre companies in the Czech Republic.
Development strategies, marketing, stage management and legal issues will be discussed within lectures and talks led by professionals, and theatre management students.

To Culture With Love. Management"
-I. International Brno Culture & Management Workshop, 2009
At the climax of Culture & Management Group's activities, the international meeting of culture management students in Brno will be considered. The concerns of students from the Central European region and the countries of Visegrad Treaty will be emphasized. Fall 2009 is the event's expected date.

Become a Culture & Management Club Member
Your membership is a great boon to our mission and activities. No fees are required. You will be listed as a member on our sites and other materials. We welcome foreign members who can assist us in supporting the consideration of the business aspect of art as a natural part of production something that was lost during years of communism in former Czechoslovakia.

You can support our mission by sharing your knowledge and experience, publishing research articles or related notes on the Culture & Management Blog, and by sharing your enthusiasm. We will be grateful for any support in the Culture & Management Group's ground-breaking times.

Contact
Spolek Kultura & Management, o. s.
Rencova 14, 621 00 Brno, Czech Republic
ID: 22669892
www.kultura-management.cz

Martin Maryska
martin.maryska@kultura-management.cz

Spolupráce napříč ročníky ADMaJT — cestou mentorování

5. května 2007 v 1:18 | ibis |  Studium a výuka na ADM
Avizované téma k diskuzi, které je vztaženo na studium divadelního manažerství a jevištní technologie na Difa JAMU.
Zajímalo by nás, zda funguje nebo by podle vás mohla fungovat forma předávání zkušeností i znalostí jakéhosi "mentorství/ asistentství" mezi studenty vyšších a nižších ročníků ADMaJT. Kdy na jednom projektu spolupracují nejméně dva studenti, přičemž jeden funguje jako vedoucí projektu.

Manažerská akademie aneb Taky hudba

3. května 2007 v 9:54 | Red. |  Tipy & výzvy
Ve čtvrtek 10. května v 18:00 proběhne v sále učebny číslo 09, na tzv. Devítce (Hudební fakulta JAMU v Brně) jedinečný a neopakovatelný koncert všech hudebních manažerů pod souhrnným a všeříkajícím názvem "Manažerská akademie".
Od sedmi hodin večer volně navazuje JAMU (after) PARTY ve Veselé vačici na Běhounské, skoro přesně na půl cesty mezi DIFOU a HF.
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz