Management umění na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze

22. června 2007 v 9:10 | Alenka Stříbrná |  Výtvarné umění & muzejnictví
Na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze vznikl projekt s názvem "Management umění", který je podporován organizací ProCulture/Otevřená společnost o.p.s. Jeho smyslem by mělo být: "poskytovat posluchačům školy znalosti, které jim umožní samostatné plánování, rozpočtování a úspěšné řízení projektů v oblasti umění a designu." Tento projekt je dvouletým "pokusem" o vytvoření nového oboru, který je podle všeho vyžadován praxí. Mladí umělci v oblasti výtvarného umění a designu nemají dosud možnost získat znalosti z manažerského ranku, které se při vstupu do profesního života ukáží jako nepostradatelné. Z tohoto důvodu vznikl tento projekt financovaný mimo jiné ze strukturálních fondů Evropské unie a odbornou garantkou projektu na VŠUP je Dr. Pavla Pěšinková. Další informace týkající se této problematiky naleznete na webových stránkách http://www.managementumeni.cz/. Tisková zpráva o projektu zde: http://www.managementumeni.cz/1.VSUP_Rozsirena%20_tiskova_zprava.doc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mm. Mm. | E-mail | 22. června 2007 v 9:17 | Reagovat

Že něco takové vzniká je známkou toho, že naše iniciativa nebude výkřikem do tmy, ale že existuje poptávka po znalostech v oboru. Pokud si však budeme chtít nárokovat nějakou exklusivitu na náš nápad, o kterou můžeme do roka dvou příjít, nesmíme otálet.

2 Mm. Mm. | E-mail | 22. června 2007 v 9:39 | Reagovat

Ačkoli stránky projektu vyvolávají dojem, že se mají jednoho dne přerodit v informační portál o managentu (vizuálního) umění, celý projekt má podle všeho skutečně především připravit půdu pro založení nového oboru. V jeho rámci se přednáší tzv. soft skills, na kterých nelze objevit příliš mnoho specifického pro kulturní management obecně, ba management vizuálního umění.

Je však pravda, že vizuální umění (muzejnictví, galerijnictví) něco "svůj vlastní" management skutečně postrádá, a navíc právě tyto oblasti, jsou k uznání profese manažera v kultuře otevřenější. Viz článek o Moravské galerii: Projektové řízení, vyhlídky jeho uplatnění v kulturní instituci — především v Moravské galerii v archivu Květen 2006.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz