Červenec 2007

Ministr kultury kritizuje Divadelní ústav a plánuje jeho sloučení s NIPOSem

18. července 2007 v 13:06 | Martin Maryška |  Divadlo & performing arts
Personální pohyb mezi nejvýznamnějšími divadelními institucemi v Česku má další dohry, které víří názorové rozepře mezi politiky a divadelníky. Ministr kultury první Topolánkovy vlády Martin Štěpánek odvolává z postu ředitele Národního divadla v Praze Daniela Dvořáka, aby ten, jak již víme, byl jmenován na místo ředitele ND v Brně (po náhlém odvolání Zdeňka Prokeše). Ředitelem ND v Praze se stává Ondřej Černý, který odchází z Divadelního ústavu. Místo ředitele této instituce, která od dubna 2007 vystupuje pod názvem Institut umění-Divadelní ústav (IU-DÚ, více zde), musí být obsazeno...

Národní divadlo v Brně má nového ředitele

17. července 2007 v 20:48 | Alenka Stříbrná |  Divadlo & performing arts
Rada města Brna 16. července 2007 jmenovala do funkce ředitele Národního divadla v Brně Daniela Dvořáka. Úřad převezme 1. srpna.
Na konci května 2007 byl vyhlášen konkurz na obsazení ředitele Národního divadla v Brně. Tomuto aktu předcházelo odvolání Zdeňka Prokeše, které se uskutečnilo v dubnu tohoto roku. Důvodem k odvolání bylo dle zástupců Magistrátu města Brna především neschopnost docílit systémových změn ve způsobu vedení divadla, které mimo jiné provázel i finanční problémy divadla. RNDr. Barbora Javorová uveřejnila v časopisu Brněnský Metropolitan článek s názvem Proč byl odvolán Zdeněk Prokeš? (Naleznete jej zde: http://www.brno.cz/index.php?nav01=7816.)

Americká esej: Důmyslné mučení, nebo užitečný nástroj?

17. července 2007 v 13:07 | Bryce Auker |  Studium a výuka na ADM
Nejen pro zájemce o studium ve Spojených státech je určený článek, jehož autorem je Bryce Auker americký stipendista Fulbrightovy komise - Mezivládní organizace pro vzdělávací výměny s USA. Více zde: www.fulbright.cz. Článek uveřejňujeme se svolením autora i Komise.
Jakmile uslyšíte slovo "esej", pocítíte hluboký strach, nebo se spíš jen poškrábete na hlavě? Pokud patříte do první kategorie, pak jste pravděpodobně absolventem americké střední nebo vysoké školy, kde vás esej asi ne zrovna nejpříjemnějším způsobem překvapila, když měla rozhodující podíl na vaší známce z nějaké důležité zkoušky. A naopak, pokud si nevybavujete, co to "esej" vlastně je, jaká je její struktura a skladba, pak vám následující odstavce doufejme pomohou lépe se seznámit nejen s typickými vlastnostmi této široce užívané písemné formy, ale rovněž s americkou fascinací pro její používání.

Veřejné výběrové řízení jako běžná praxe?

14. července 2007 v 7:43 | Magdaléna Liškec |  Kulturní politika & veřejný sektor
Nedávno bylo v Hradci Králové údajně vůbec poprvé v České republice využito veřejné výběrové řízení. Stalo se tak u volby pořadatele tradičního jazzového festivalu Jazz Goes to Town (JGT).
Město v pozici zadavatele veřejné zakázky je vždy nuceno uspořádat výběrové řízení. Projekt jazzového festivalu byl v roce 1995 iniciován občanským sdružením Jazz Goes to Town (OS JGT), prvních deset ročníků nebylo postavení občanského sdružení jako pořadatele festivalu ohroženo. Zlom přišel při pořádání desátého ročníku, kdy došlo k osobním sporům v OS JGT. V neveřejném výběrovém řízení pro pořádání jedenáctého ročníku festivalu JGT v roce 2005 zvítězila brněnská agentura SPKM, která městu slíbila ještě větší popularitu festivalu a účinkování světových jazzových hvězd.

Správní rady v neziskovkách — k čemu jsou?

9. července 2007 v 12:56 | Martin Maryška |  Management & marketing
Efektivní působení správních rad zejména ve Spojených státech odráží zdravé fungování občanské společnosti, které umožnilo soustředěné budování demokracie bez historických přetržek. Výrazem zralosti občanské společnosti ve Spojených státech jistě je, že i práci správních rad (board of directors) je věnována důkladná metodická podpora. K pozornosti předkládáme newsletter portálu Compass Point, který se věnuje neziskové službě v USA. Služba nese básnivý název Board Café a je dostupná na adrese http://www.boardcafe.org. Případně zavítejte na stránky www.boardsource.org. Dlužno však upozornit také na úsilí Informačního centra neziskových aktivit (ICN), které vydalo příručku Role správní rady v řízení neziskové organizace, která je ke stažení zde.
V článku naleznete stručné uvedení do problematiky správních rad.

Jak na citace

7. července 2007 v 13:53 | ibis |  Studium a výuka na ADM
Pro ještě neukončené bakaláře i magistry.
Ti z vás, kteří se své diplomové práci věnují poctivě a neprázdninují, ocení generátor citací. Po registraci na stránkách je vám zpřístupněn generátor, který na základě vložených údajů dokáže vytvořit citaci dle norem ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2. Mimoto na stránkách zveřejňují rady a informace, jak citace tvořit vlastními silami. Můžete také využít vyhledávání v již vygenerovaných citacích jiných uživatelů.
www.citace.com
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz