Národní divadlo v Brně má nového ředitele

17. července 2007 v 20:48 | Alenka Stříbrná |  Divadlo & performing arts
Rada města Brna 16. července 2007 jmenovala do funkce ředitele Národního divadla v Brně Daniela Dvořáka. Úřad převezme 1. srpna.
Na konci května 2007 byl vyhlášen konkurz na obsazení ředitele Národního divadla v Brně. Tomuto aktu předcházelo odvolání Zdeňka Prokeše, které se uskutečnilo v dubnu tohoto roku. Důvodem k odvolání bylo dle zástupců Magistrátu města Brna především neschopnost docílit systémových změn ve způsobu vedení divadla, které mimo jiné provázel i finanční problémy divadla. RNDr. Barbora Javorová uveřejnila v časopisu Brněnský Metropolitan článek s názvem Proč byl odvolán Zdeněk Prokeš? (Naleznete jej zde: http://www.brno.cz/index.php?nav01=7816.)
Reakcí na toto odvolání byl na straně jedné kladné hodnocení způsobu řešení dlouhodobě neúnosné situace v Národním divadle v Brně stran magistrátu, ale na straně druhé zde byla i odezva zcela opačná - otevřený dopis na obranu Zdeňka Prokeše "Otevřený dopis Radě města Brna k situaci kolem odvolání ředitele Národního divadla v Brně" jehož autory a signatáři byli MgA. Jan Burian - předseda Asociace profesionálních divadel ČR a PhDr. Josef Herman, CSc. - předseda Jednoty hudebního divadla. Znění dopisu naleznete v pod tímto článkem.

Do konkurzu na ředitele Národního divadla v Brně se přihlásili pouze tři uchazeči. Byli jimi Daniel Dvořák, někdejší ředitel Národního divadla v Praze, Karel Drgáč, šéf divadla Reduta a dočasně pověřený šéf Janáčkovy opery a Karel Staněk. Podmínky pro vstup do konkurzu byly následující:
  • ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu,
  • nejméně pět let praxe v řídicí funkci,
  • znalost základních principů, na nichž je založena příspěvková organizace,
  • manažerské a organizační schopnosti,
  • orientace v oboru a všeobecný kulturní přehled,
  • aktivní znalost nejméně jednoho světového jazyka (AJ, NJ, FJ),
  • občanská a morální bezúhonnost,
  • ovládání jednacího jazyka.
Komise složená z osobností nejen uměleckého světa, mezi kterými byli například ředitel Městského divadla Stanislav Moša, šéf Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý, Barbora Javorová - náměstkyně primátora, Petr Kofroň - muzikant, skladatel Zdeněk Černín - režisér, Vladimír Just - divadelní kritik či Josef Burda - brněnský zastupitel za ČSSD na základě předložené písemné koncepce nakonec při ústním pohovoru vybrala Daniela Dvořáka. (více o něm zde:
http://www.ceskenoviny.cz/magazin/divadlo_lit/index_view.php?id=260718 ).
Myslím, že bude velmi zajímavé sledovat, jakých změn dozná scéna, jež disponuje značným potenciálem a dlouhou a zajímavou historií. Nechejme se překvapit a doufejme, že to překvapení bude příjemné.

Otevřený dopis Radě města Brna k situaci kolem odvolání ředitele Národního divadla v Brně

Výbor Asociace profesionálních divadel ČR a výbor Jednoty hudebního divadla zveřejňuje dopis zaslaný Radě města Brna, který vyjadřuje jejich stanovisko k situaci kolem odvolání ředitele Národního divadla v Brně Zdeňka Prokeše.
Asociace profesionálních divadel ČR reprezentuje nejvýznamnější divadla v naší zemi jako zaměstnavatele, Výbor asociace je jejím výkonným orgánem.
Jednota hudebního divadla je nezávislá organizace sdružující fyzické a právnické osoby s jakýmkoli profesním vztahem k hudebnímu divadlu.
V Praze dne 18. dubna 2007
Vážené a Vážení radní města Brna,
10. dubna 2007 jste s okamžitou platností a více než rok před koncem jeho mandátu odvolali ředitele Národního divadla v Brně Zdeňka Prokeše. Takový postup by byl důvodný, pokud by se jmenovaný dopustil závažného pracovního přečinu nebo trestného činu, vy jste však k jeho práci uvedli pouze dílčí a koncepční výhrady. Neprojednali jste je v grémiích, která sami právě za účelem odborného posuzování brněnské kultury jmenujete. A sice v Radě Národního divadla a v Poradním sboru Rady města Brna pro kulturní politiku. V nich zasedající odborníci dokonce vůbec nedostali možnost se k věci vyjádřit.
Jakkoli Vám zákon umožňuje jmenovat nebo odvolat ředitele příspěvkové organizace kdykoliv bez udání důvodu, protestujeme proti postupu, který jste zvolili a který se v našich očích neslučuje s dobrými mravy.
Vyzýváme Vás, abyste věc řádně projednali v odborných komisích v souladu se statuty, které jste sami stanovili, vyžádali si případně posudky dalších odborníků, závěry zveřejnili a znovu o dalším směřování Národního divadla jednali v souladu s demokratickým principy správy významné kulturní instituce. Vyzýváme Vás rovněž, abyste na základě výše uvedených jednání znovu posoudili usnesení o odvolání ředitele Národního divadla v Brně z 10. dubna 2007.
Jistě máte právo požadovat změny v Národním divadle, nemáte však mandát posuzovat odborné otázky s nimi spojené. Máte však také povinnost dodržovat vlastní pravidla. Protestujeme tímto proti jednání bez účasti veřejnosti, neobhajujeme osobu ředitele či stav divadla. Jsme připraveni s odbornými kroky pomoci, uznáte-li to za vhodné.

Vyzýváme všechny, kteří smýšlejí stejně, aby se k našemu protestu připojili, ať už vidí současnost či budoucnost Národního divadla v Brně jakkoliv. Nejde jen o jedno divadlo, o jednoho ředitele, jde o demokratickou a kompetentní správu věcí veřejných.

V úctě Doc. MgA. Jan Burian
předseda Asociace profesionálních divadel ČR PhDr. Josef Herman, CSc.
předseda Jednoty hudebního divadla

Stanovisko projednaly výbory APD ČR a JHD na společném zasedání dne 16. 4. 2007.
Zdroj: Pánek Zdeněk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kiri kiri | E-mail | 21. července 2007 v 14:34 | Reagovat

Co je pravdy na tom, ze dvorak chce zrusit balet?

2 Alenka Stříbrná Alenka Stříbrná | E-mail | 13. srpna 2007 v 21:28 | Reagovat

Nic o tom nevím, ale zaslechla jsem, že Dvořákovou prioritou je Janáčkova opera..... Možná dojde k zásadní histo(e)rické události a Národní divadlo v Brně bude "privatizováno"?!

3 Blanka Blanka | 22. srpna 2007 v 10:05 | Reagovat

Tak na to se opravdu těším :-)). Vydrželo to pěkných 18 let, tahle brněnská situace. Vážně se nemůžu dočkat nějaké změny. Jestli čekáte změnu koncepční (jakože "jaký má význam Národní divadlo v Brně pro Brno a kraj"), tak s tím se můžete rozloučit. Změna bude plíživá a začíná.

4 Denisa Malá Denisa Malá | E-mail | 27. října 2007 v 20:55 | Reagovat

Přeji hezký den,

přemýšleli jste o organizaci soutěže o nejlepší kulturní značku? Podobnou soutěž můžete najít například u našich sousedů v Německu (http://www.kulturmanagement.net/beitraege/prm/39/v__d/ni__557/index.html).

Děkuji za odpověď

Denisa Malá

5 KIRALoDa KIRALoDa | E-mail | Web | 3. července 2018 v 3:39 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar picture leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that fluid does not stay tissues. If the woman is resting, then under the feet preferably put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Do not long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/why-do-you-have-swollen-feet-after-pregnancy>swollen feet after pregnancy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz