Národní divadlo v Brně má nového ředitele

17. července 2007 v 20:48 | Alenka Stříbrná |  Divadlo & performing arts
Rada města Brna 16. července 2007 jmenovala do funkce ředitele Národního divadla v Brně Daniela Dvořáka. Úřad převezme 1. srpna.
Na konci května 2007 byl vyhlášen konkurz na obsazení ředitele Národního divadla v Brně. Tomuto aktu předcházelo odvolání Zdeňka Prokeše, které se uskutečnilo v dubnu tohoto roku. Důvodem k odvolání bylo dle zástupců Magistrátu města Brna především neschopnost docílit systémových změn ve způsobu vedení divadla, které mimo jiné provázel i finanční problémy divadla. RNDr. Barbora Javorová uveřejnila v časopisu Brněnský Metropolitan článek s názvem Proč byl odvolán Zdeněk Prokeš? (Naleznete jej zde: http://www.brno.cz/index.php?nav01=7816.)
Reakcí na toto odvolání byl na straně jedné kladné hodnocení způsobu řešení dlouhodobě neúnosné situace v Národním divadle v Brně stran magistrátu, ale na straně druhé zde byla i odezva zcela opačná - otevřený dopis na obranu Zdeňka Prokeše "Otevřený dopis Radě města Brna k situaci kolem odvolání ředitele Národního divadla v Brně" jehož autory a signatáři byli MgA. Jan Burian - předseda Asociace profesionálních divadel ČR a PhDr. Josef Herman, CSc. - předseda Jednoty hudebního divadla. Znění dopisu naleznete v pod tímto článkem.

Do konkurzu na ředitele Národního divadla v Brně se přihlásili pouze tři uchazeči. Byli jimi Daniel Dvořák, někdejší ředitel Národního divadla v Praze, Karel Drgáč, šéf divadla Reduta a dočasně pověřený šéf Janáčkovy opery a Karel Staněk. Podmínky pro vstup do konkurzu byly následující:
  • ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu,
  • nejméně pět let praxe v řídicí funkci,
  • znalost základních principů, na nichž je založena příspěvková organizace,
  • manažerské a organizační schopnosti,
  • orientace v oboru a všeobecný kulturní přehled,
  • aktivní znalost nejméně jednoho světového jazyka (AJ, NJ, FJ),
  • občanská a morální bezúhonnost,
  • ovládání jednacího jazyka.
Komise složená z osobností nejen uměleckého světa, mezi kterými byli například ředitel Městského divadla Stanislav Moša, šéf Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý, Barbora Javorová - náměstkyně primátora, Petr Kofroň - muzikant, skladatel Zdeněk Černín - režisér, Vladimír Just - divadelní kritik či Josef Burda - brněnský zastupitel za ČSSD na základě předložené písemné koncepce nakonec při ústním pohovoru vybrala Daniela Dvořáka. (více o něm zde:
http://www.ceskenoviny.cz/magazin/divadlo_lit/index_view.php?id=260718 ).
Myslím, že bude velmi zajímavé sledovat, jakých změn dozná scéna, jež disponuje značným potenciálem a dlouhou a zajímavou historií. Nechejme se překvapit a doufejme, že to překvapení bude příjemné.

Otevřený dopis Radě města Brna k situaci kolem odvolání ředitele Národního divadla v Brně

Výbor Asociace profesionálních divadel ČR a výbor Jednoty hudebního divadla zveřejňuje dopis zaslaný Radě města Brna, který vyjadřuje jejich stanovisko k situaci kolem odvolání ředitele Národního divadla v Brně Zdeňka Prokeše.
Asociace profesionálních divadel ČR reprezentuje nejvýznamnější divadla v naší zemi jako zaměstnavatele, Výbor asociace je jejím výkonným orgánem.
Jednota hudebního divadla je nezávislá organizace sdružující fyzické a právnické osoby s jakýmkoli profesním vztahem k hudebnímu divadlu.
V Praze dne 18. dubna 2007
Vážené a Vážení radní města Brna,
10. dubna 2007 jste s okamžitou platností a více než rok před koncem jeho mandátu odvolali ředitele Národního divadla v Brně Zdeňka Prokeše. Takový postup by byl důvodný, pokud by se jmenovaný dopustil závažného pracovního přečinu nebo trestného činu, vy jste však k jeho práci uvedli pouze dílčí a koncepční výhrady. Neprojednali jste je v grémiích, která sami právě za účelem odborného posuzování brněnské kultury jmenujete. A sice v Radě Národního divadla a v Poradním sboru Rady města Brna pro kulturní politiku. V nich zasedající odborníci dokonce vůbec nedostali možnost se k věci vyjádřit.
Jakkoli Vám zákon umožňuje jmenovat nebo odvolat ředitele příspěvkové organizace kdykoliv bez udání důvodu, protestujeme proti postupu, který jste zvolili a který se v našich očích neslučuje s dobrými mravy.
Vyzýváme Vás, abyste věc řádně projednali v odborných komisích v souladu se statuty, které jste sami stanovili, vyžádali si případně posudky dalších odborníků, závěry zveřejnili a znovu o dalším směřování Národního divadla jednali v souladu s demokratickým principy správy významné kulturní instituce. Vyzýváme Vás rovněž, abyste na základě výše uvedených jednání znovu posoudili usnesení o odvolání ředitele Národního divadla v Brně z 10. dubna 2007.
Jistě máte právo požadovat změny v Národním divadle, nemáte však mandát posuzovat odborné otázky s nimi spojené. Máte však také povinnost dodržovat vlastní pravidla. Protestujeme tímto proti jednání bez účasti veřejnosti, neobhajujeme osobu ředitele či stav divadla. Jsme připraveni s odbornými kroky pomoci, uznáte-li to za vhodné.

Vyzýváme všechny, kteří smýšlejí stejně, aby se k našemu protestu připojili, ať už vidí současnost či budoucnost Národního divadla v Brně jakkoliv. Nejde jen o jedno divadlo, o jednoho ředitele, jde o demokratickou a kompetentní správu věcí veřejných.

V úctě Doc. MgA. Jan Burian
předseda Asociace profesionálních divadel ČR PhDr. Josef Herman, CSc.
předseda Jednoty hudebního divadla

Stanovisko projednaly výbory APD ČR a JHD na společném zasedání dne 16. 4. 2007.
Zdroj: Pánek Zdeněk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kiri kiri | E-mail | 21. července 2007 v 14:34 | Reagovat

Co je pravdy na tom, ze dvorak chce zrusit balet?

2 Alenka Stříbrná Alenka Stříbrná | E-mail | 13. srpna 2007 v 21:28 | Reagovat

Nic o tom nevím, ale zaslechla jsem, že Dvořákovou prioritou je Janáčkova opera..... Možná dojde k zásadní histo(e)rické události a Národní divadlo v Brně bude "privatizováno"?!

3 Blanka Blanka | 22. srpna 2007 v 10:05 | Reagovat

Tak na to se opravdu těším :-)). Vydrželo to pěkných 18 let, tahle brněnská situace. Vážně se nemůžu dočkat nějaké změny. Jestli čekáte změnu koncepční (jakože "jaký má význam Národní divadlo v Brně pro Brno a kraj"), tak s tím se můžete rozloučit. Změna bude plíživá a začíná.

4 Denisa Malá Denisa Malá | E-mail | 27. října 2007 v 20:55 | Reagovat

Přeji hezký den,

přemýšleli jste o organizaci soutěže o nejlepší kulturní značku? Podobnou soutěž můžete najít například u našich sousedů v Německu (http://www.kulturmanagement.net/beitraege/prm/39/v__d/ni__557/index.html).

Děkuji za odpověď

Denisa Malá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz