Proti brněnskému angažmá Daniela Landy se organizuje petice

19. dubna 2008 v 9:04 | Red. |  Kultura, společnost, média
Petr Váša, básník a výtvarník, organizuje petici proti záměru Daniela Landy uvést v Národním divadle Brno novou hru Zlatý drak. K petici, jejíž znění je zveřejněno na stránkách www.nevitam.cz se virtuálně připojilo k tomuto datu už téměř 60 lidí.
"NEVÍTÁM brněnské angažmá Daniela Landy
Daniel Landa hodlá na podzim uvést v brněnském Národním divadle svoji hudební hru Zlatý drak, zaměřenou na výchovu mládeže a vycházející z učení C. G. Junga a tradice Sokola. V minulém roce se už podílel na představení Deník krále v Městském divadle Brno.
Nechci, aby byl Daniel Landa, s ohledem na jeho minulou i současnou tvorbu a postoje, součástí brněnského kulturního života, nechci, aby byl v dobrém spojován s mým městem, stydím se za to, že Národní divadlo v Brně pomáhá někomu takovému naplňovat jeho ambice po vstupu do sféry tzv. vyšší kultury.

Protestuji proti tomu, co pan Landa představuje, vadí mi atmosféra jeho veřejného vystupování, to, co vnímám jako komerční nacionalismus, předstírání hloubky, parazitování na symbolech (národních, popkulturních, ezoterických), institucích (Církev, Sokol, Národní divadlo) a nežijících autorech (Viktor Dyk, Karel Kryl, Carl Gustav Jung). Osobně proti němu nic nemám a nechci přispívat k reklamní kampani, kterou tento úspěšný a vlivný podnikatel zakládá na patetické sebelítosti.
Uznávám, že skládka toxického odpadu na brněnském Náměstí svobody by byla vážnějším důvodem k vyjádření odporu.
Petr Váša, literát a hudebník
P. S. Toto je moje stanovisko. Z osobních důvodů jsem alergický na estetiku fašounství, ve spojení s mým městem obzvlášť. Pokud byste se chtěli k tomuto prohlášení připojit, ozvěte se na www.nevitam.cz - a ke svému jménu prosím připojte stručné označení své profese. Pokud nemáte přímý vztah k Brnu a chtěli byste se připojit k obecnější části textu (druhý odstavec), uveďte prosím také místo, kde působíte.
P. P. S. K uvedení hry Zlatý drak navrhuji uspořádat divadelní a hudební festival Brněnský prak, s podtitulem "proti velkému Blablu". Blablo je výraz, spojující slova blábolení, zlo a blo. Popisuje trojhlavé monstrum, složené z myšlenek, že 1. lidé se dají soudit podle zevnějšku, 2. složité věci je možné zjednodušit silou a bez poctivého přemýšlení, 3. zmatené předstírání duchovnosti je zajímavé a krásné. (rasismus, autoritářství a kýč)
Prak tedy nebude namířen proti osobám, ale proti obecnému jevu. Mohl by také podpořit činnost nějaké instituce, zastávající se kultury proti nesnášenlivosti, například Muzeum romské kultury v Brně.
Logem Brněnského praku by mohla být ruka s prsty roztaženými "do praku" a rajčetem mezi nimi (se zelenou stopkou nahoře)."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Apiphu Apiphu | E-mail | Web | 1. října 2011 v 4:55 | Reagovat

Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz