Brno za Prahu kulturní

23. května 2008 v 16:41 | Klára Thielová |  Kulturní politika & veřejný sektor
V rámci celorepublikových Dnů neklidu za Prahu kulturní se uskuteční akce na podporu pražských divadelníků. Pořadateli jsou studenti Divadelní fakulty JAMU za podopory studentské části Akademického senátu DIFA JAMU a vedení DIFA JAMU. V pondělí 26. 5. 2008, během dopoledních hodin (začátek v 8.30) proběhne před Divadelní fakultou JAMU podpisové shromáždění k petici Za Prahu kulturní.
V úterý 27. 5. 2008 se uskuteční demonstrace:
V 15.00 vyjde průvod z náměstí Svobody, bude pokračovat po ulici Kobližná. Před budovou Mahenova divadla dojde k setkání, podpisové akci a happeningu, vystoupí prof. Petr Oslzlý.
V 17.30 se akce přesune do Kabinetu múz, v ulici Sukova 4, a bude pokračovat veřejnou
diskuzí. Pozvání obdrží zástupci všech brněnských divadel, představitelé JAMU a iniciátoři
akce z Prahy.

Od začátku roku začal Magistrát hlavního města Prahy výrazně podporovat komerční projekty. Radní Richter zavedl plošnou podporu divadel dotacemi na vstupenku. Tím se zvýšila dotace komerčních divadel, která provozují i tři představení denně (některá z nich s repertoárem už dvacet let stejným - Černé divadlo Praha).
Většina experimentálních divadel a projektů, které žijí z dotací právě pro svoji výlučnost a uměleckou věrohodnost zřejmě zanikne (za všechny Semafor, Archa, Tanec Praha, Činoherní klub...).
Je třeba si uvědomit, že se nejedná jen o záležitost Prahy, zmiňované kulturní akce mají celorepublikový, popřípadě mezinárodní význam (např. Divadlo Archa).
Neuvážené rozhodnutí magistrátu ohrožují kulturní kontinuitu v zemi a vytváří nebezpečný precedens (ke změně kulturní politiky přistupují další města - Ústí nad Labem, Olomouc).
Problém spočívá především v absenci komunikace zastupitelů s občany. Na přehmaty v pražské kulturní politice upozorňují umělci a odborná veřejnost již několik měsíců, přesto je radní neberou vážně. Nejde jen o kulturu zahrnutou v systému dotací, ale i o kulturu obecně, tedy také o kulturu politickou. Nechceme se ocitnout v roli pasívních příjemců nekvalifikovaných rozhodnutí a svojí nečinností přispět k nástupu nových forem totality.
Pořadatelé:
Za studenty DIFA JAMU Mgr. David Pizinger a BcA. Jan Havlice.
Kontakt na organizátora za studenty DIFA JAMU:
Klára Thielová, tel.: 605 931 554, email: KlaraThielova@seznam.cz
Kontakt na organizátory celorepublikové akce Dny neklidu za Prahu kulturní:
Tomáš Novotný, tomas@nazabradli.cz
h ttp:// w ww.za-prahu-kulturni.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz