"Zdroj nápadů a iniciativy nevysychá." Ludmila Kučerová o místní kultuře v Českých zemích

3. září 2008 v 18:09 | Red. |  Kultura, společnost, média
Ve dnech 26. - 27. 8. 2008 proběhl v Českém Krumlově Národní sněm regionů soudržnosti na téma "Potenciál kultury a cestovního ruchu pro rozvoj lokalit a regionů". Pořadatelem byl REGIONPARTNER, od kterého dostala redakce časopisu Místní kultura pozvání a žádost, aby přispěla svými zkušenostmi k danému tématu. (Příspěvek s názvem "Různé podoby místní kultury a její trendy" najdete zde.)
Lokální kultuře se náš časopis věnuje, zřejmě jako jediný v ČR, již osmnáctým rokem. Během této dlouhé doby svobodného "podnikání" v kultuře jsme se snažili zachytit vše podstatné od prvních nesmělých krůčků po dnešní stav.

Přípravu materiálu jsme zahájili velmi zeširoka, ale záhy nám došlo, že prezentovat vše, co se stalo v místní kultuře v posledním období, není možné během 30 minut, které jsme měli k dispozici. Z některých oblastí, které sledujeme, jsme shromáždili z našeho pohledu důležité postřehy. Ty jednotlivě mohou působit jako úplná samozřejmost, ale svůj smysl mají ve svém úhrnu. Je totiž možné lépe si uvědomit, co všechno se odehrává v rámci místních kulturních aktivit, kdo všechno na nich participuje a jakým přínosem jsou nejen pro cestovní ruch, ale také např. pro sebevědomí místních občanů.
Tento text není, a ani nemůže být analytickým materiálem, ale doufám, že z něho vyplývá, k jakému pozitivnímu posunu došlo. Takový pocit já mám na základě velkého množství informací, které do naší redakce docházejí. A nemyslím, že je nutné mít o českou kulturu obavy ve smyslu jejího zániku, když přežila období zejména od druhé světové války do roku 1989 a několik nejistých let po revoluci.
Jistě, existují legislativní a finanční překážky, problémy jako jsou např. dokonané pokusy o likvidaci některých subjektů a institucí v kultuře, nedostatek prostor a přebytek nekompetentních politiků, ale jsou to v pravém slova smyslu těžkosti dočasné, tedy pomíjivé. Zdroj inicitaivy a nápadů nevysychá a lidé nejsou lhostejní, což dokládají občanské protesty a petice.
Mám pocit, že po roce 1989 svou pozitivní roli sehrává osvěta. Používám toto slovo s vědomím, že působí zastarale a navíc, že bylo v době komunistické zneužito pro politickou agitaci. Původní obsah ale přesně odpovídá tomu, co se v nás i okolo nás už několik let děje.
Ludmila Kučerová, šéfredaktorka časopisu Místní kultura
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz