"Kultuře s láskou..." 2008 (AKTUALIZOVÁNO)

19. listopadu 2008 v 8:03 | Red. |  Naše projekty
Dialog na téma kulturní průmysl, animace kultury a kulturní politika

Jaké postavení má kultura v české společnosti? Jak s ní zacházejí politikové? A jak vypadá kulturní politika v brněnské praxi? Tato témata vyprovokovala studenty Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění k uspořádání společného projektu "Kultuře s láskou… " 2008, který se uskuteční 2. prosince 2008 v Brně. Na dopolední seminář o kulturním průmyslu a animaci kultury naváže odpolední kulatý stůl na téma "Brněnská kulturní koncepce a divadlo", který vyzývá k dialogu celou divadelní obec - divadelníky, teatrology, kritiky, divadelní manažery i politiky.

Úterý 2. prosince 2008

10 h | Kavárna Trojka, Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno
Inspirativní seminář na téma kulturní a kreativní průmysl a animace kultury

Marta Smolíková:
Kulturní a kreativní průmysl

Jiří Siostrzonek, Slezská univerzita v Opavě:
Animace kultury. Cesta k okouzlení
Veškeré vědění (sociální, umělecké, přírodní ...) by mělo sloužit "nové kvalitě individuálního života", nemělo by být pouze intelektuální zásobárnou - chladná sumou vědomostí, ale stále otevřeným, aktivním - animovaným - dialogem.
Přednáška informuje o dlouholetých zkušenostech a tradicích kulturního vzdělávání a osvěty v Polsku, systematizuje současný stav animace kultury a předkládá perspektivy možné aplikace v českém univerzitním prostředí a kulturním provozu.

15 h| Kabinet divadelních studií při Semináři estetiky FF MU, Gorkého 7, Brno
(budova G, suterén, místnost G 01)
Kulatý stůl "Brněnská koncepce kultury a divadlo"

Moderuje
Marta Smolíková, ředitelka ProCulture - otevřená společnost o. p. s

Impuls do diskuse přednese
Vladimír Just, divadelní a mediální kritik, teatrolog a VŠ pedagog
Bohumil Nekolný, analytik kultury, Institut umění - Divadelní ústav
Hana Krejčí, projektová manažerka, JAMU
Za učasti náměstka brněnského primátora Daniela Rychnovského.


Seminář, který zmapuje současné trendy v oblasti managementu v kultuře jako interdisciplinárního oboru, začne v 10 hodin v kavárně Trojka. Své příspěvky přednesou uznávaní odborníci - specialistka na kulturní politiku a kulturní průmysl Marta Smolíková, ředitelka ProCulture/Otevřená společnost o. p. s, a Jiří Siostrzonek ze Slezské univerzity v Opavě, který do Česka uvádí koncept animace kultury.

Situací brněnského divadla se bude zabývat kulatý stůl, k němuž zasednou v 15 hodin zástupci divadelní sféry v Kabinetu divadelních studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Jaká je kulturní koncepce města Brna? Jaké podmínky nastavuje divadlu? Hrozí brněnským divadlům obdobná krize, jaká nastala na jaře v Praze? Tyto otázky položí studenti nejen divadelníkům, ale také brněnským politikům - účast přislíbil první náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Zvláštními hosty diskuse, kterou moderuje Marta Smolíková, budou teatrolog a mediální kritik Vladimír Just a analytik kultury Bohumil Nekolný.
Obě akce jsou otevřeny široké veřejnosti.

Pořadatelé
Spolek Kultura & Management, o. s. (www.kultura-management.cz)
Studenti Kabinetu divadelních studií při Semináři estetiky FF MU (www.phil.muni.cz/wdiv)
Management v kultuře při Ústavu hudební vědy FF MU (www.phil.muni.cz/music)
Ateliér divadelního manažerství a jevištní technologie DIFA JAMU (www.jamu.cz)

K semináři...
Pozice kulturně vzdělaného manažera je v euro-americkém prostředí jedním ze stěžejních pilířů fungování instituce, věnující svoji pozornost umění či obšírněji kulturnímu dění. V našem státě je bohužel zatím patrná značná diskrepance mezi pracovníky kulturních institucí, kdy na straně jedné management často postrádá znalosti z oblasti uměno­vědné a na straně druhé umělecké vedení znalosti z oblasti ekonomicko-právní.
Snažíme se upozornit nejen na tento nesoulad, ale též na samotný fakt, že řada mladých lidí je rozhodnuta svůj um a znalosti dát do služeb kulturnímu životu, a tím se podílet na rozvoji uměleckého prostředí v naší zemi.
Doufáme, že se nám podaří pořádat pravidelná setkání s mimo­řádnými osobnostmi, zasahujícími do našich oborů, a tím vytvořit platformu pro diskusi, ale též pro vzájemnou spolupráci všech zainteresovaných organizací.

Ke kulatému stolu...
Jaká je kulturní koncepce města Brna? Jaké podmínky nastavuje divadlu? Hrozí brněnským divadlům obdobná krize, jaká nastala na jaře v Praze?
Tyto otázky předkládáme brněnské divadelní obci a vyzýváme k dialogu divadelníky, teatrology, kritiky, divadelní manažery a politiky.
Rádi bychom navázali na květnové setkání brněnských divadelníků v Kabinetu múz, které reagovalo na tehdejší divadelní opatření pražského magistrátu. Současná diskuse vyjde právě z reflexe transformace pražských divadel, a poté se zaměří na institucionální a finanční podporu divadel brněnských.

Kontakt
Radka Kunderová, Kabinet divadelních studií FF MU (informace ke kulatému stolu)
776 595 282
Martin Maryška, Spolek Kultura & Management, o. s. (informace k semináři)
607 864 191

Akce se koná pod záštitou Kabinetu divadelních studií
a brněnské sekce Teatrologické společnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdeňka Kujová Zdeňka Kujová | E-mail | 25. ledna 2009 v 17:49 | Reagovat

Zdravím, protože jsem nemohla být na této akci, chtěla bych se zeptat jak dopadl seminář a kulatý stůl, jaké jsou závěry, k čemu se došlo? Je možné se to někde dočíst?

2 MBernátek MBernátek | E-mail | Web | 4. března 2009 v 16:25 | Reagovat

Článek o kulatém stole konečně zde:

http://www.rozrazilonline.cz/clanky/142-Nadeje-pro-nezavisla-divadla-Dalsi-kulaty-stul

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Spolek Kultura & Management, o. s.
Renčova 14, Brno
IČO 22669892
Bankovní spojení: 218 548 677/0300
spolek@kultura-management.cz